01-01-2016

Od 1948 - Szkoła Podstawowa nr 4, w dniu 9 maja 1995 roku nadanie szkole imienia Stanisława Wyspiańskiego, od 1 września 1999 roku utworzenie Gimnazjum nr 1, z dniem 15 stycznia 2000 roku nadanie Gimnazjum imienia Stanisława Wyspiańskiego

Gimnazjum nr 1 jest spadkobierca Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego na Księginkach. Cenimy historię i dorobek minionych lat, pielęgnujemy i kontynuujemy wypracowane przez lata tradycje, a w działaniach dążymy do wychowania Polaka - patrioty, prawego człowieka i światłego ucznia. Staramy się być również nowocześni: otwieramy się na nowości, żywo reagujemy na problemy społeczne, wychodzimy z edukacja poza mury szkoły. W liście skierowanym do uczniów naszego gimnazjum Andrzej Wajda napisał: "... ktoś powiedział, że społeczeństwo bez świadomości swojej przeszłości jest tylko zbiegowiskiem. Pięknie, że szukacie tego kleju, który łączy nas i pozwala mieć dumę i pewność, że obcy nas nie połkną. Myśląc tak możecie śmiało być obywatelami Unii Europejskiej i świata, gdyż kompleksy nie są Waszym udziałem".

Realizujemy koncepcje "Szkoły wspierającej ucznia", dzięki której gwarantuje się uczniom osiąganie indywidualnych sukcesów edukacyjnych. Pracujemy tak, by każdy uczeń miał szansę osiągnąć "szczyty gór i szczyty ducha", a szkoła stawała się jeszcze lepsza.

Na przełomie lat 2014/2015 szkoła przeszła kompleksowy remont (termomodernizacje), którego beneficjentem była Gmina Miejska Lubań. Projekt był współfinansowany przez Unie Europejska ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego, a cały koszt inwestycji wyniósł 875 747,00 PLN. Zmiana wizerunku szkoły korzystnie wpłynęła na polepszenie warunków dla uczniów i zapewniła jej dalszy rozwój.