22-11-2019

07.11.2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 udali się na wycieczkę do Wrocławia. Celem podróży były zajęcia na Wydziale Chemii.

Uczniowie mogli się przekonać jak wygląda prawdziwe laboratorium chemiczne. Ubrani jak prawdziwi laboranci- w fartuchy ochronne, okulary i rękawiczki- samodzielnie wykonywali eksperymenty. W reakcjach otrzymywali m.in. wodór, tlen i dwutlenek węgla. Pracowali z różnorodnym sprzętem i szkłem laboratoryjnym, uczyli się montować zestawy i wypełniali karty doświadczeń. W gabinecie szkolnym, niestety, nie ma możliwości zrealizowania takich zajęć. Obecność wielu  dygestoriów oraz podział na grupy to warunki bezpiecznej pracy.

Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni nauką poprzez aktywny udział w doświadczeniach. Według słów Konfucjusza: „Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem” poznali- o czym jestem przekonana- metody otrzymywania gazów oraz ich właściwości.

Być może wśród uczniów SP4 znajdzie się jakiś prawdziwy fascynat chemii? Kilku kandydatów już mam.

Marta Pastuchewicz