12-12-2019

Dnia 20 listopada 2019r. uczniowie klas I-III naszej szkoły w ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej „KinoSzkoła” obejrzeli w kinie ,,Wawel” film - magiczną historię w przepięknej oprawie pt. ,,Dziadek do orzechów”.

Nowa produkcja Disneya została zainspirowana klasyczną baśnią autorstwa E.T.A. Hoffmanna oraz bazującym na niej baletem Czajkowskiego.

Tuż przed Bożym Narodzeniem przenosimy się do domu rodziny Stahlbaum. Zamiast radosnego oczekiwania widać tutaj smutek. Piękna choinka nie cieszy, w domu czuć tylko przygnębienie zamiast szczęścia. Powodem tego jest niedawna śmierć pani Stahlbaum. Jej mąż –  pan Stahlbaum  - stara się za wszelką cenę trzymać fason i urządzić święta. Dzieci jest trójka, choć najważniejszą dla całej historii jest Klara. Najbardziej podobna do matki i najbardziej dotknięta jej śmiercią. Od początku widzimy, że jest niezwykła – uwielbia konstruować przeróżne urządzenia. Gdy ojciec wręcza im prezenty od matki, ona dostaje tajemnicze jajo zamknięte na zamek bębenkowy. Nie dostaje jednak klucza. Musi więc go odnaleźć. Wszystko, czego potrzebuje Klara, to klucz otwierający tajemnicze pudełko z bezcennym darem. Jednak złota nić, za którą podąża dziewczynka na balu, prowadzi ją wprost do równoległej krainy. Klara poznaje w niej żołnierza Filipa, myszy oraz historię trzech królestw (Ziemi Płatków Śniegu, Krainy Kwiatów i Krainy Słodyczy), które prowadzą walkę z czwartym królestwem. Jeśli Klarze i jej sprzymierzeńcom nie uda się pokonać złej Matki Ginger, pokój na świecie będzie zagrożony.

Ale, jak w każdej opowieści o walce dobra i zła, to pierwsze w końcu wygrywa. Dziadek do orzechów nie stanowi oczywiście wyjątku. Obraz Disneya jest przejmujący, często wzruszający, ale też lekki i powabny. Zupełnie jak muzyka Czajkowskiego, dzięki któremu historia dziadka do orzechów przetrwała tyle czasu.

Bogactwo różnorodnych efektów, piękne stroje, szyk i gracja – to wszystko bardzo ujęło naszych najmłodszych widzów.

A.O.