Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-04-2020

Nasza szkoła wzięła w tym roku udział w ósmej już edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943 r.), co roku wolontariusze przekazywali społeczności lokalnej papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim i to on zawsze 19 kwietnia (aż do swojej śmierci w 2009 r.), w rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów.

       W tym roku każdy uczeń klas IV oraz VI –VIII naszej szkoły otrzymał zadanie domowe z historii, aby ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wysłuchać wykładu dr Krzysztofa Persaka o powstaniu w getcie warszawskim. Uczniowie mogli udać się również na wirtualny spacer ze znaną pisarką i autorką książek Beatą Chomątowską pt. „Tu było getto” – akcja Żonkile 2020 (YT), a młodsi, dzięki sztuce opowiadania łączącej elementy gestu, słowa, muzyki i barwnej ilustracji mogli spotykać się w nowym cyklu filmowym pt. "Żydowskie opowieści" on- line w grupie "U króla Maciusia w Muzeum POLIN" (Facebook), gdzie w środę o godz.12.00 czekała na nich niezwykła historia, wspólne muzykowanie, barwne ilustracje i zagadkowe przedmioty. Informacją zwrotną dla nauczyciela historii miały być notatki o wydarzeniu przesłane przez chętnych uczniów na ocenę.

        W tym roku, wyjątkowo, na ulicach miast nie spotkaliśmy wolontariuszy rozdających żonkile – symbolu pamięci o Powstaniu. Mogliśmy jednak wyhodować taki kwiat w domowym zaciszu. To proste i wcale nie wymagało ogrodniczego zacięcia, tym razem mogliśmy wyhodować kwiat Pamięci i Szacunku… Jak widać udało się i tym razem, ponieważ ilości napływających zadań domowych jest ogromna…

 

red. Agnieszka Franczak

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...