Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-09-2020

Od dziś możemy zaopiekować się donicą miejską.

"Zaadoptuj Donicę" to inicjatywa polegająca na odnajdywaniu niezagospodarowanych donic miejskich na terenie Lubania, a następnie sadzeniu czy sianiu w nich roślin.

Klub Radnych Lubań Razem, Stowarzyszenie Młodzi dla Lubania wraz z nauczycielką ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu Magdaleną Molis postanowili zachęcić mieszkańców naszego miasta do upiększania swojej okolicy.

- Na dzisiaj jest to akcja spontaniczna, odbywająca się po raz pierwszy w Lubaniu. Jednak zastanawiamy się nad jej sformalizowaniem, aby przyjęła się na stałe wśród naszych mieszkańców – mówi Jolanta Stanasiuk, przewodnicząca klubu radnych Lubań Razem. 

-
Chcemy aby w przyszłości każda osoba, która zaadoptuje donicę otrzymywała nasiona oraz kompost do zaaranżowania donicy - dodaje Michał Masełko, członek Stowarzyszenia Młodzi dla Lubania. - Jeśli byłaby ona całkiem pusta opiekun otrzymywałby również ziemię.

Ponadto na wiosnę planowane jest rozwinięcie akcji o nasiewanie roślin miododajnych. 
W tym celu musiałaby zostać skomponowana mieszanka nasion z myślą o doniczkach balkonowych. Mieszanka składałaby się z nasion polskich rodzimych kwiatów lub dzikich kwiatów z ciepłych krajów – wyjątkowo odpornych na suszę i wysokie temperatury, oraz rośliny uprawne, bogate w nektar i pyłek.

Inauguracja akcji odbyła się 4. września przed ratuszem o godz. 9:00.
Osoby zainteresowane zagospodarowaniem donicy proszone są o kontakt: boi.um@miastoluban.pl lub pod nr tel. 75 646 44 99.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...