Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
18-09-2020

16 września w centrum Lubania miało miejsce wydarzenie edukacyjne. Zrealizowano część projektu pn. „Dla pszczół – współpraca transgraniczna na rzecz zachowania siedlisk zapylaczy”.

Projekt ten współfinansowany jest przez Interreg Polska – Saksonia oraz Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Mieszkańcy Lubania, a także przyjezdni mogą teraz zobaczyć ogólnodostępną, polsko – niemiecką, wystawę poświęconą problemom związanym z bezpieczeństwem pszczół, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla różnorodności biologicznej na Ziemi. Wystawa znajduje się w holu Łużyckiego Centrum Rozwoju w tzw. „trecie”. Jej otwarciu towarzyszyły działania edukacyjne przeznaczone dla zaproszonych grup reprezentujących trzy pokolenia mieszkańców Lubania: dzieci, młodzież i dorosłych. Dzieci reprezentowała klasa III ze Szkoły Podstawowej nr 4 i klasa VI ze Szkoły Podstawowej nr 1. Młodzież stanowili uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 4. Pokolenie dorosłych reprezentowały: grupa z lubańskiego Kręgu Instruktorów i Starszyzny Harcerskiej „Korzenie” oraz grupa uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Ośrodku Wsparcia Dziennego w Lubaniu. Młodsi mogli sprawdzić swoją wiedzę na przyrodniczym kole fortuny i warsztatach technicznych przy budowie domków dla zapylaczy. Starsi uczestniczyli w wykładzie – pogadance o zapylaczach oraz spacerze śladami przyrody w mieście. Była to okazja do poznania ciekawostek dotyczących zwierząt i roślin, że np. stuletnie drzewo zastępuje 100 klimatyzatorów. Wszyscy chętni mogli również zbudować sobie domek dla zapylaczy i otrzymać mieszankę nasion miododajnych. Wykłady, spacer i naukę budowy  domków dla zapylaczy prowadzili edukatorzy z Fundacji Ekorozwoju we Wrocławiu. Przyrodnicze koło fortuny kręciło się pod okiem pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu. To, co działo się w rynku stało się m.in. inspiracją dla drużynowej do zaplanowania ciekawych i pożytecznych zajęć z 15 Drużyną Harcerską z Platerówki. Działaniom na placu Feliksa Netza przed ratuszem towarzyszyła coroczna akcja „Jestem widoczny”. Jej uczestnicy otrzymali smycze odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo pieszych. Budowniczowie domków dla zapylaczy otrzymali paczuszki z mieszanką roślin miododajnych. Przechodnie, którzy zatrzymali się przed namiotami także mogli zrobić dla siebie domek dla zapylaczy, zagrać w koło fortuny i otrzymać przydatny upominek. Współorganizatorem wydarzenia był odział Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu – Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Pragnę bardzo podziękować Fundacji Ekorozwoju z Wrocławia za tę propozycję dla Lubania a pracownikom Biblioteki za wsparcie i pomoc.

Dziękuję bardzo o d w a ż n y m szkołom.               

(Tekst: Agnieszka Wierzbicka kier. RCEE/foto: ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...