Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
27-07-2016

Znajdujący się na rynku monument w kształcie czworokątnego ostrosłupa jest wierną repliką jednego z trzech pocztowych słupów dystansowych ustawionych w Lubaniu w 1725 r.

Lokowane przy bramach miejskich lub w bezpośredniej bliskości rynku słupy dystansowe były częścią rozbudowanego systemu przydrożnej informacji komunikacyjnej w Saksonii. Zadaniem dystansowych, milowych, półmilowych oraz ćwierć milowych słupów było informowanie pocztylionów, pocztmistrzów oraz podróżujących o odległościach, pomiędzy określonymi miejscami oraz o czasie, w jakim można było je pokonać. Pocztowe słupy dystansowe z racji tego, że były stawiane w miejscowościach o dużym znaczeniu komunikacyjnym, wyróżniały się znacznymi rozmiarami i ozdobnymi elementami. Lubańska replika nawiązuje do oryginału zaprojektowanego przez Mateusza Daniela Pöppelmanna. Zdobią ją kolorowane herby Saksonii i Rzeczpospolitej Obojga Narodów, anagram AR (Augutus Rex), polska korona oraz róg pocztowy. Na południowej i zachodniej ścianie ostrosłupa znajdują się wykazy miejscowości oraz odległości dzielących je od Lubania. Dystanse podane zostały w milach pruskich (1 mila = 7500 m). Rok 1725 oznacza czas wykonania pomnika. Słup stał pierwotnie przy Bramie Zgorzeleckiej. W roku 1872 przeniesiono go w pobliże Sądu, a w 1939 r. ustawiono go tuż przy „Domu pod Okrętem”. Po wojnie fragmenty zabytkowego monumentu leżały przez dwa lata przy murach obronnych, po czym w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły. Współczesna replika została wykonana z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...