Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-06-2016

Za nami jedno z największych wydarzeń kulturalnych tego roku - koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu. Koncert "Solus Christus" zgromadził publiczność z terenu całego Dolnego Śląska.

Wydarzenie to zawdzięczamy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu, która zaprosiła zespół w związku z 10-leciem reaktywacji samodzielnej Parafii Ewangelickiej w Lubaniu, 635-leciem istnienia kościoła ewangelickiego Marii Panny w Lubaniu. Koncert wpisuje się również w 1050 rocznicę Chrztu Polski. Zespół Śląsk zaprezentował z okazji Jubileuszu 500-lecia Reformacji specjalny program sakralny zawierający pieśni ewangelickie w wykonaniu 70 artystów chóru i orkiestry. Program składał się z dzieł m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Georga Friedricha Händla. Dopełniły go również kompozycje Stanisława Hadyny – założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” oraz opracowania muzyczne utworów sakralnych Jean-Claudea Hauptmanna.

W swojej wieloletniej działalności Zespół „Śląsk” w sposób szczególny troszczył się o dziedzictwo kulturowe, w tym dziedzictwo duchowe mieszkańców naszego kraju. Opracowując program „Solus Christus” artyści i kierownictwo Zespołu „Śląsk” pragnęli wyrazić największy szacunek wobec dziedzictwa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Podczas tworzenia repertuaru Zespół współpracował z przedstawicielami Kościoła luterańskiego oraz artystami wyznania ewangelickiego. Owocem tej współpracy oraz wiedzy, jaką Zespół „Śląsk” zdobył na temat znaczenia Reformacji i jej wkładu w kulturę Polski i Europy jest program SOLUS CHRISTUS. 


Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...