Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-09-2020

Dzięki nowej inicjatywie będziemy mogli pojechać Dolnośląską Autostradą Rowerową.

Gmina Miejska Lubań planuje przystąpić do Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządna”, skupiającego kilkadziesiąt dolnośląskich samorządów. Od kilku lat stowarzyszenie wspiera rozwój społeczny, gospodarczy i kulturowy w regionie. Wśród swoich najważniejszych celów stawia na integrację wspólnot lokalnych, promocję i realizację wspólnych interesów jednostek samorządu terytorialnego.

Jednym z przedsięwzięć zainicjowanych przez Stowarzyszenie „Rzeczpospolita Samorządna” jest powstanie Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej. Projekt inwestycji zakłada powstanie ponad pięćset kilometrowej długości trasy rowerowej o malowniczym przebiegu i wysokim standardzie wykonania.

15 września w Rudzie Sułowskiej samorządowcy i przedstawiciele instytucji zaangażowanych w projekt podpisali list intencyjny. Samorząd województwa reprezentowali marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Paweł Wybierała, członek zarządu województwa. Jak informuje Cezary Przybylski, dzięki rozmowom i zawartemu porozumieniu elementy tras budowanych przez poszczególne samorządy będą łączyć się w całość.

Zgodnie z informacją ze strony urzędu marszałkowskiego, Instytut Rozwoju Terytorialnego przedstawił wytyczne, które pozwolą na wybudowanie ścieżek dobrze oznakowanych, solidnie wykonanych i przede wszystkim bezpiecznych. Partnerami przedsięwzięcia, oprócz dolnośląskich samorządów, są Wody Polskie, PKP S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Lasy Państwowe, tj. instytucje będące w części właścicielami działek, przez które będzie przebiegać Dolnośląska Autostrada Rowerowa.

– W momencie, kiedy otrzymaliśmy informację o powstaniu i podpisaniu inicjatywy budowy Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej wspólnie ze Starostą Walerym Czarneckim pojęliśmy działania w tej sprawie – powiedział Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań. Aktualny plan nie obejmuje terenów południowo-zachodniej Polski, tj. powiatu zgorzeleckiego i lubańskiego. Przystąpiliśmy więc do rozmów z uczestnikami inicjatywy i wydaje się, że jest duża szansa na to, że po podjęciu stosownej uchwały przez Radę Miasta Lubań dołączymy do tego projektu – mówił A. Słowiński. – Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przebieg autostrady zostanie przedłużony o teren 2 gmin powiatu lubańskiego i miasta Lubań. Wstępne plany dotyczące przebiegu trasy zostały już przygotowane, a niebawem zostaną ustalone szczegóły – dodaje burmistrz.

Ten projekt, to niewątpliwie szansa na rozwój i promocję turystyki w naszym regionie. To również szansa dla mieszkańców Lubania na bezpieczne wyprawy na dwóch kółkach. Decyzję w sprawie zgody na członkostwo w stowarzyszeniu, a co za tym idzie realizację wspólnych przedsięwzięć, podejmą lubańscy radni 29. września podczas najbliższej sesji Rady Miasta Lubań.

(ŁCR/UMWD)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...