12-09-2023

W dniu 9 września br. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu po raz dwunasty wzięła udział w Narodowym Czytaniu. To coroczne wydarzenie, które gromadzi miłośników literatury polskiej i jest inicjatywą Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem pary prezydenckiej.

Historia Narodowego Czytania sięga 2012 roku, kiedy to Polacy wspólnie sięgnęli po "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W Lubaniu, jak co roku, biblioteka aktywnie włączyła się w tę inicjatywę. Na rozpoczęciu wydarzenia zaprezentowano wystawę "Narodowe Czytanie w lubańskiej bibliotece", a goście mieli okazję uzyskać pamiątkową pieczęć upamiętniającą dzisiejsze wydarzenie.

Najważniejszym i najbardziej emocjonującym momentem tego wydarzenia było wspólne czytanie fragmentów powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Te fragmenty odczytywane były nie tylko przez zaproszonych gości, ale także przez osoby, które same zgłosiły swoją chęć uczestnictwa. To właśnie ta część wydarzenia podkreślała ducha Narodowego Czytania, którym jest jedność w czytaniu i celebracja literatury polskiej.

To wyjątkowe wydarzenie po raz kolejny zgromadziło miłośników literatury i kultury, przypominając, jak ważna jest literatura w naszym życiu oraz jak potrafi ona jednoczyć ludzi. Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" w Lubaniu to doskonała okazja do uczczenia tej wyjątkowej powieści Elizy Orzeszkowej i budowania wspólnoty miłośników literatury.