20-03-2024

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o rewitalizacji Parku im. Ludwika Anioła oraz miejskich przygotowaniach do Świąt.

Pomimo niskich temperatur marcowe słońce zdecydowanie zapowiada już wiosnę. Wiosenny klimat zwiastują też wielkanocne ozdoby, które w ostatnim czasie ubarwiły Lubań. A jak wiosna, to i wiosenne porządki oraz zmiany. Tym razem metamorfozę przejdzie park na Osiedlu Piastów.

W tym roku rozpocznie się rewitalizacja zielonego zakątka na Osiedlu Piastów. Prace będą podzielone na kilka etapów.

- Planujemy to zrobić w dwóch lub trzech etapach. Pierwszy etap jeszcze w tym roku. W takiej najbardziej nasłonecznionej części tego skweru, parku zamierzamy nasadzić różnorodne ozdobne kwiaty mówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

Nasadzenia, dzięki którym miejsce zyska kolory i estetyczny wygląd przez cały rok, miasto sfinansuje ze środków własnych. Pozostałe etapy prac zaplanowano na kolejne lata. Zmodernizowane zostaną alejki, a centralnym punktem parku będzie ukwiecona pergola zbudowana wokół starej studni.

Parki i zieleńce pozytywnie wpływają na zdrowie, pozwalając na chwilę relaksu i kontakt z naturą.

Już w połowie marca w naszym mieście pojawiły się kolorowe ozdoby, które przypominają o zbliżającej się Wielkanocy. Na placu Feliksa Netza przy ratuszu znalazła się pierwsza nowość, będąca zapowiedzią rodzącej się tradycji.

- ZGiUK zakupił takie czyste jajeczka, widać sporej wielkości. Przekazaliśmy je do szkół i każda ze szkół miała możliwość zaprojektowania, w jaki sposób ta pisanka duża zostanie wykonana – wykonana rękoma dzieci, które do szkół chodzą, nauczycieli no i zaproszonych gościmówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Uczniowie i nauczyciele świetnie bawili się przy pracy.

- Dzisiaj robimy pisanki. Dzisiaj robimy pisanki, żeby dać je na miasto tak jakby, żeby dać je do parkuopowiadała Hania ze Szkoły Podstawowej nr 4.

- Na jajku przyklejone są kawałki folii. Jajko jest pomalowane w jednym kolorze. Jak wyschnie, ta folia będzie ściągnięta i tam pozostanie biały wzór. To nasz pomysł, zainspirowany moją pracą, moją tradycją, którą gdzieś tam wyciągnęłam z domuopisywała Joanna Smaga, nauczycielka SP4.

- Było tak, że było dużo brudzenia ubrań, nie dało się doprać. Było też fajne przeżycie, żeby malować farbami do ścian po styropianiedzieliła się wrażeniami Zuzia ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Dzieci mogły liczyć na pomoc zaproszonych gości.

- Atmosfera świąteczna. Szczególnie miło, że z dzieciakami. Też mam wnuki, więc jest to ogromna radość, żałuję, że nie mogę poświęcić im tyle czasu, ile powinienem i ile bym chciał, natomiast tutaj sam kontakt z dziećmi ze szkoły podstawowej jest naprawdę ogromną przyjemnościąz uśmiechem opowiadał Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, który malował pisankę w lubańskiej „dwójce”.

Wszystkie szkoły stanęły na wysokości zadania, a efekty już cieszą oczy lubanian.

- Ja się czuję bardzo dobrze z tym, że będzie po prostu podziwianie, bo ja uważam, że jest bardzo ładne i że każdy musi je docenićwyznała z dumą Julia ze Szkoły Podstawowej nr 2.

- No, zdolne dzieci – powiedziała Klaudia.

- Jeszcze lepiej, jak to dzieci malowały, to tym bardziej się cieszymy, że coś takiego może być – dodał Paweł.

A to nie koniec wielkanocnych niespodzianek. Powiększany co roku zestaw miejskich dekoracji wzbogacił się o wiosenne jajka-koszyczki wypełnione bratkami.

A czy warto stroić miasto na Święta?

- Oczywiście – na każdą okazję warto. Dlatego, że to jest takie odniesienie dla wszystkich ludzi, że przychodzi pewien czas spotkań, no takich rodzinnych, wyjście na miastomówiła Małgorzata.

- Tu bardzo mi się podoba. Nawet synowi się podoba i zrobiłam zdjęciecieszyła się Wioleta, która do Lubania przyjechała z Ukrainy.

Ukoronowaniem miejskich przygotowań do Świąt będzie Jarmark Wielkanocny, na który serdecznie zapraszamy już 27 marca. Nie zabraknie nie tylko kolorowych kramów, ale i atrakcyjnych warsztatów dla dzieci czy muzyki na żywo. A po zachodzie słońca niezwykła niespodzianka: pokaz laserów i światła w opowieści "LUBAŃ zawiłe losy regionu zaklęte w prastarych murach”.

link do filmu na YouTube

(ŁCR)