Kolorowy pasek

Gimnazjum Nr 3 im. Euroregionu Nysa w Lubaniu

Kolorowy pasek

Szkoła z klasą

Akcja społeczna "Szkoła z klasą" rozpoczęła się 20 maja 2002 roku w "Gazecie Wyborczej" od ogłoszenia manifestu. Akcja skierowana była do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Jej zadaniem było wprowadzenie w polskich szkołach nowego sposobu myślenia o oświacie, promowanie zasad wspierających nowoczesną, efektywną edukację, podnoszenie jej poziomu, a także oddziaływanie na poprawę kultury wychowawczej oraz ożywienie współpracy szkół z ich bliższą i dalszą okolicą oraz środowiskiem lokalnym.

Program "Szkoły z klasą" opiera się na sześciu zasadach mądrej szkoły, przyjaznej uczniom, nauczycielom i rodzicom. Do każdej zasady przygotowaliśmy zadania. Szkoła biorąca udział w programie powinna wybrać i zrealizować sześć zadań - po jednym do każdej zasady. Za zaliczenie zadań przyznajemy tytuł "Szkoły z klasą".

Sześć zasad "Szkoły z klasą"

1. Szkoła dobrze uczy każdego ucznia.
2. Szkoła ocenia sprawiedliwie.
3. Szkoła uczy myśleć i rozumieć świat.
4. Szkoła rozwija społecznie, uczy wrażliwości.
5. Szkoła pomaga uwierzyć w siebie, tworzy dobry klimat.
6. Szkoła przygotowuje do przyszłości.

Program przygotowała "Gazeta Wyborcza", fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz portal Gazeta.pl. Program finansowany jest przez Fundację Agory i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Honorowy patronat nad akcją objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który w liście do szkół napisał min.:

"
Polska odrabia dystans do państw wysoko rozwiniętych. Jest to między innymi Waszą, drodzy Państwo - dyrektorzy i nauczyciele - zasługą. To jednak, czy wśród rodziny krajów europejskich Polska będzie liczącym się państwem, zależy od nas wszystkich. Mam nadzieję, że każda placówka oświatowa będzie pretendowała do miana Szkoły z klasą".

W ciągu trzech lat trwania akcji o tytuł "Szkoły z klasą" starało się ok. 6,5 tys. szkół, otrzymało go ponad 4,5 tys. Sukces, jaki odniosła akcja, zachęcił nas do jej rozszerzenia - w 2003 roku ruszyła "Akademia szkoły z klasą". W 2004 roku wystartował program "LEGO, COGITO, AGO" (Czytam, myślę, działam). Postawiliśmy na rozwijanie trzech umiejętności uczniów: czytania ze zrozumieniem, myślenia krytycznego, twórczego, naukowego oraz działań społecznych na rzecz małej i dużej ojczyzny.

Metadane

Źródło informacji:Halina Denisiuk