21-06-2013

Dnia 7 czerwca b.r.  uczniowie  Gimnazjum nr  1 im. S. Wyspiańskiego w Lubaniu  odwiedzili Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Podczas tego spotkania uczniowie mogli zobaczyć, jak szkoleni są funkcjonariusze i z jakimi sytuacjami się spotykają w swojej codziennej pracy.

Mieliśmy także okazję zwiedzić cały ośrodek  i poszczególne budynki. Funkcjonariusze przygotowali dla nas pokaz specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego przez dolnośląskie służby mundurowe. Wielkie wrażenie wywarła na  nas również ściana wspinaczkowa, po której każdy miał okazję się wspiąć. Mogliśmy też poćwiczyć samoobronę i sprawdzić nasze umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Głośny warkot silników pojazdów ATV i okrzyki zachwytu były dowodem na to, że ci, którzy wraz z instruktorami pokonywali na quadach nierówności terenu, doznali niemałych emocji. Doświadczyliśmy również przejażdżki samochodem służby więziennej. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć pokazu przygotowanego przez przewodników psów służbowych oraz ich czworonożnych podopiecznych. Oblężenie przeżyła także strzelnica – w tym miejscu wielu sprawdziło celność oka.

Mogliśmy także usiąść za sterami samolotu, znajdującego się na terenie OSSSG. Na szczęście mimo przejęcia sterów, samolot został na miejscu. Punktem kulminacyjnym był dynamiczny pokaz sprawności działania funkcjonariuszy Straży Granicznej, kadry ośrodka oraz słuchaczy szkolenia podstawowego. Wyglądająca groźnie akcja zakończyła się sukcesem – niebezpiecznych przestępców zatrzymali strażnicy graniczni.

Wszyscy byli zadowoleni z pokazów i mamy nadzieję, że za rok również będziemy mieli okazję odwiedzić Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu i nabyć nowych umiejętności.

Gim1
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony:  http://www.g1luban.win.pl/