Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
03-10-2013

Szanowni Przedsiębiorcy! W niniejszej wiadomości - w formie newslettera - znajdą Państwo rozszerzenie istotnych zagadnień dot. Systemu Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym (Internal Market Information system).

IMI jest to jednolity system wykorzystywany w odniesieniu do różnych obszarów prawodawstwa, takich jak uznawanie kwalifikacji zawodowych (dyrektywa 2005/36/WE), nadzór nad usługodawcami zmieniającymi kraj prowadzenia przedsiębiorstwa lub świadczącymi usługi transgranicznie (dyrektywa 2006/123/WE), a także weryfikacja informacji przy delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (dyrektywa 96/71/WE). Niebawem IMI obejmie również inne dziedziny.

Aktem konsolidującym ramy prawne funkcjonowania IMI oraz zapewniającym gwarancje w zakresie ochrony danych osobowych w celu zapewnienia jego efektywnego i przejrzystego działania jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1024/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym i uchylające decyzję Komisji 2008/49/WE („rozporządzenie w sprawie IMI”).

O znaczeniu systemu IMI - szczególnie biorąc pod uwagę ogół wymienianych informacji pomiędzy organami państw członkowskich - w skali europejskiej i krajowej świadczy fakt, że instytucje polskie są adresatami największej liczby wniosków o informacje praktycznie w każdym z trzech modułów (Kwalifikacje zawodowe, Usługi, Delegowanie pracowników). Niezbędne jest więc podnoszenie świadomości o możliwościach systemu oraz obowiązkach organów zarejestrowanych w IMI, w tym dalsza praca nad poprawą szybkości przyjmowania wniosków i terminowości udzielania odpowiedzi.

Wymiana informacji w IMI polega również na przetwarzaniu danych osobowych, dlatego należy przestrzegać zasad dotyczących ich ochrony i bezpieczeństwa oraz dbać o przejrzystość informacji wobec podmiotów/osób, których dane dotyczą.

Dbałość o jakość informacji wiąże się również z ich aktualnością. Chodzi tu szczególnie o dane opisujące instytucje i zarejestrowanych w IMI użytkowników.

Zapraszamy do aktywnego korzystania z systemu IMI oraz do kontaktu z nami.

Z wyrazami szacunku,
Zespół IMI w Departamencie Spraw Europejskich Ministerstwa Gospodarki
Krajowy koordynator systemu IMI

imi@mg.gov.pl, tel.: 22 693 51 38

IW

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...