Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-01-2014

Szanowni Państwo, w niniejszej wiadomości znajdują się istotne dla sieci IMI wydarzenia, które miały miejsce w 2013r.

Na początek przypomnijmy czym jest IMI : jest to jednolity system wykorzystywany w odniesieniu do różnych obszarów prawodawstwa, takich jak uznawanie kwalifikacji zawodowych (dyrektywa 2005/36/WE), nadzór nad usługodawcami zmieniającymi kraj prowadzenia przedsiębiorstwa lub świadczącymi usługi transgranicznie (dyrektywa 2006/123/WE), a także weryfikacja informacji przy delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (dyrektywa 96/71/WE). Niebawem IMI obejmie również inne dziedziny.


W ROKU 2013 DO SYSTEMU WPROWADZONO WIELE ZMIAN:
W lutym do systemu IMI włączona została obsługa spraw zgłoszonych do serwisu SOLVIT. Współpraca ośrodków SOLVIT-u działających w różnych krajach EOG ma na celu rozwiązywanie zgłoszonych przez osoby fizyczne i firmy spraw związanych z nieprawidłowym stosowaniem unijnych przepisów prawnych przez organy administracji publicznej


W lipcu 2013 r., wraz z przystąpieniem do UE, Chorwacja stała się kolejnym członkiem systemu IMI. Można już więc za pośrednictwem IMI kontaktować się również z instytucjami chorwackimi.


Od września można używać IMI do wysyłania powiadomień wymaganych na mocy
dyrektywy o usługach
<http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32006L0123:PL:NOT>.
Powiadomienia te dotyczą zmian w przepisach prawnych odnoszących się do świadczenia usług i są wysyłane do Komisji oraz wszystkich państw członkowskich. Szczegółowe wytyczne dla użytkowników tego modułu są dostępne w języku angielskim znajdują się pod adresem
<http://ec.europa.eu/internal_market/imi-net/_docs/training/guidelines_sd_notif_pl.pdf>;

Dzięki dyrektywie w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej
<http://eurlex.europa.eu/Notice.do?val=568593:cs&lang=fi&list=568593:cs,&pos=1&page=1&nbl=1&pgs=10&hwords=>
pacjenci, którzy planują poddać się leczeniu za granicą, mogą z pomocą urzędu mającego dostęp do IMI sprawdzić, czy konkretny lekarz posiada prawo do wykonywania zawodu. Więcej informacji na temat leczenia za granicą <http://ec.europa.eu/health/cross_border_care/policy/index_pl.htm>;

W listopadzie rozpoczęto realizację pilotażowego projektu, który ma ułatwić wykonywanie obowiązków w zakresie współpracy administracyjnej określonych w dyrektywie o handlu elektronicznym
<http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32000L0031:PL:NOT>.
Od tej pory instytucje mogą za pośrednictwem IMI przekazywać sobie nawzajem informacje o środkach, jakie zastosowano (lub jakie należy zastosować) wobec podmiotu świadczącego usługi społeczeństwa informacyjnego. Szczegółowe wytyczne dla użytkowników tego modułu są dostępne w języku angielskim.
<http://ec.europa.eu//internal_market/imi-net/_docs/training/guidelines_ecom_pl.pdf>;

JAKIE ZMIANY WPROWADZILIŚMY Z MYŚLĄ O UŻYTKOWNIKACH?
Strony na temat systemu IMI zostały zmodernizowane i zaktualizowane – znajdą tam Państwo przydatne informacje dotyczące korzystania z IMI. W systemie IMI można już przetłumaczyć na dowolny język UE fragment tekstu dopisanego przez użytkownika. Jak korzystać z funkcji tłumaczenia maszynowego.

CO SIĘ WYDARZY W 2014 r.?
W tym roku do systemu włączona zostanie kolejna dziedzina: licencje maszynisty kolejowego. Urzędy będą mogły wymieniać się informacjami o licencjach maszynistów, którzy regularnie pracują za granicą. Z kolei pod koniec roku urzędy zajmujące się dziedziną kwalifikacji zawodowych będą mogły za pośrednictwem IMI wysyłać powiadomienia o nowych rodzajach świadectw.

Zachęcamy do obejrzenia filmu wideo na temat IMI
<http://ec.europa.eu/internal_market/imi-net/index_pl.htm>; w wybranym przez siebie języku. W zwięzły i zabawny sposób przedstawiono w nim, jak działa system IMI.


NA KONIEC MAŁE PODSUMOWANIE
W październiku łączna liczba wniosków o informacje przesłanych za pośrednictwem IMI przekroczyła 16 tys. Tylko w 2013 roku wysłanych zostało prawie 6 tys.wniosków. Na 25 proc. Wniosków przesłanych w 2013 r. odpowiedzi udzielono w ciągu jednego dnia. Gratulujemy instytucjom publicznym jakości świadczonych usług!
Użytkownikom życzymy wszystkiego najlepszego w Nowym Roku – oby współpraca za pośrednictwem IMI przebiegała jeszcze sprawniej!


Zespół ds. IMI w Komisji Europejskiej – imi-helpdesk@ec.europa.eu
<imi-helpdesk@ec.europa.eu>

Strona na temat IMI: http://ec.europa.eu/imi-net
Wszelkie uwagi prosimy kierować na adres: imi-helpdesk@ec.europa.eu
<imi-helpdesk@ec.europa.eu>
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...