20-08-2014

Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty. Nowelizacja wprowadza zmiany w zaopatrywaniu uczniów w podręczniki. Od września 2014 r. z bezpłatnych podręczników korzystać będą uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. Od 2017 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Egzemplarze podręczników i materiały edukacyjne będą własnością szkoły i będą wypożyczane uczniom. Egzemplarze materiałów ćwiczeniowych zostaną przekazane uczniom bez obowiązku zwrotu po zakończeniu zajęć w danym roku szkolnym. Zmiany wdrażane będą stopniowo od września 2014 r. do 2017 r.

Rok szkolny 2014/2015
Uczniowie klas pierwszych we wszystkich szkołach podstawowych otrzymają elementarz z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uczniowie klas II i IV szkoły podstawowej oraz klas I gimnazjum

Uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum

Uczniowie klas VI szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum.

Organy prowadzące szkoły podstawowe i gimnazja otrzymywać będą dotację celową na zakup:
- podręczników lub materiałów edukacyjnych do zajęć z danego języka obcego nowożytnego oraz materiałów ćwiczeniowych do edukacji wczesnoszkolnej dla klas I-III szkoły podstawowej,
- podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla klas IV-VI szkoły podstawowej i wszystkich klas gimnazjum.
Dotacja celowa będzie udzielana na wyposażenie szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne do zajęć z tego języka oraz materiały ćwiczeniowe dla klas pierwszych.

Materiały ćwiczeniowe będą zakupywane co roku. Z podręczników dzieci korzystać będą trzy lata.

Środki na zakup podręczników pochodzą między innymi z Rządowego programu „Wyprawka Szkolna”, w ramach którego dofinansowany jest także zakup podręczników i pomocy dydaktycznych dla uczniów z najbiedniejszych rodzin.

Wg danych szacunkowych Ministerstwa Edukacji Narodowej w 2014 r. rodzice pierwszoklasistów zaoszczędzą ok. 101 mln zł. W roku 2017 wszyscy rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zaoszczędzą łącznie 685 mln zł. W 2020 r. oszczędności rodziców sięgną 704 mln zł.

Do lubańskich szkół podstawowych trafiło łącznie 306 egzemplarzy pierwszej części „Naszego elementarza”. Dystrybucja do wszystkich szkół w kraju zakończy się 22 sierpnia 2014 r. Do tego dnia, do 12 057 szkół trafi 568 216 egzemplarzy podręczników. Kolejne części będą dostarczane do placówek sukcesywnie.