Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-09-2014


8. września odbyła się konferencja „Samorządy lokalne wspierają rozwój rynku pracy”, mająca na celu pokazanie lubańskim przedsiębiorcom perspektywy, którą niesie za sobą idea klastrów.

Wykładowcy przedstawili korzyści i pokazali przykłady, a następnie odbyły się warsztaty podczas których zastanawiano się, czy jest sens stworzyć klaster w Lubaniu. Czym jednak jest klaster?
- Klaster to w uproszczeniu forma organizowania się lokalnych przedsiębiorców z różnych dziedzin w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej, wymiany doświadczeń biznesowych przy wspólnych pomysłach a co za tym idzie projektach łączących te instytucje, aby ostatecznie dotrzeć z najlepszą ofertą do końcowego odbiorcy, którymi są klienci indywidualni i instytucjonalni – wyjaśnia Przewodniczący Rady Gospodarczej Miasta Lubań, Paweł Majewicz.

- Najbardziej znanym klastrem na świecie jest Dolina Krzemowa w Stanach Zjednoczonych, gdzie swoje siedziby mają tak znane firmy jak Apple, Google, Facebook, Intel czy Yahoo. Intelektualną siłą napędową tego klastra jest amerykański Uniwersytet Stanforda – współpraca z wyższą uczelnią w ramach klastra jest niezbędna i uczelnie bardzo chętnie stają się częścią takiego przedsięwzięcia. Klaster jest doskonała formą umożliwiającą staranie się o dofinansowanie na wspólne projekty z Unii Europejskiej. W trakcie konferencji zaprezentowano przykłady udanych inicjatyw i właśnie możliwości uzyskiwania dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem tzw. programów operacyjnych.

Podczas organizowanej przez samorząd i Radę Gospodarczą konferencji odbyło się aż pięć ciekawych wykładów. Wizja rozwoju klastrów w Polsce i Europie jako element strategii Unii Europejskiej na lata 2014-2020, dr Katarzyna Chleba, Zachodni Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Uwarunkowania tworzenia klastrów i ich wkład w gospodarkę regionu – dr inż. Maja Kiba Janiak, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Regionalne formy partnerstwa na przykładzie projektów „viadukt innovativ” - Józef Finster, prezes Zarządu Lubuskiej Fundacji Zachodnie Centrum Gospodarcze w Gorzowie Wlkp.

Odbyła się także prezentacja firm działających w Lubaniu w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym: LubaNET i Leonet – opowiada przedsiębiorca. - Celem trzech pierwszych wykładów było przybliżenie idei klastrów. Klaster to skupisko wzajemnie powiązanych firm, organizacji i instytucji o formalnym lub nieformalnym charakterze oraz firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji (lokalnego samorządu, uniwersytetów czy stowarzyszeń branżowych jak np. Cech Rzemiosł Różnych w Lubaniu) w poszczególnych dziedzinach, konkurujących między sobą oraz współpracujących. Rada Gospodarcza Miasta podjęła się inicjatywy stworzenia takiego klastra w Lubaniu pod nazwą: „Klaster Rozwoju Biznesu”. Zachęcam do zgłaszania się do nas lokalnych przedsiębiorców a także te osoby, które dopiero zamierzają zająć się biznesem. Docelowo może powstać klaster międzynarodowy w oparciu o współpracę zaprzyjaźnionych miast z Niemiec oraz Czech – zaprasza do kontaktu Paweł Majewicz. Zainteresowanym tematem podajemy email do kontaktu: pmajewicz@gmail.com.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...