19-06-2015

Tegoroczne Dni Lubania to nie tylko występy i koncerty na Lawie. 27 czerwca (w sobotę) 2015 r. na lubańskim rynku będzie królowała historia. Będzie to dzień podróży w czasie, gdyż cały rynek zamieni się w historyczną osadę. Będzie gwarnie, zabawnie i kolorowo.

Wśród atrakcji będzie kilkanaście stoisk rzemieślniczych na których dzieci, młodzież czy też dorośli będą mogli samodzielnie wykonać przedmioty codziennego użytku. Będzie m.in. warsztat wypieku chleba, inscenizacja historyczna, otwarcie wystawy w muzeum oraz prezentacja nowego obrazu ukazującego oblężenie Lubania w czasie wojny trzydziestoletniej, namalowanego przez Leszka Wiertla - lubańskiego malarza. Również w sobotę nasza Aleja Gwiazd Historycznych wzbogaci się o kolejną pozycję. W bruku ulicy Brackiej pojawi się podpis i nazwisko cesarza Rudolfa II Habsburga. Odsłonięciu tabliczki upamiętniającej jego pobyt w Lubaniu będzie towarzyszyła inscenizacja historyczna. To już czwarta tablica pamiątkowa.

Od godz. 12:00 do 19:00 każdy będzie mógł wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rzemieślniczych i zapoznać się z zawodem m.in. tkacza, mincerza, skryby i kowala. Uczestnicy będą mieli możliwość upieczenia własnego chleba i wykonania ozdób z pieczywa. Przygotowano także atrakcje dla najmłodszych: gry i zabawy, husyckie szachy oraz prezentację średniowiecznego uzbrojenia. Chętni zapoznają się z warsztatem kata. W atmosferze miejskiego jarmarku każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w niezwykłej lekcji historii.

O godzinie 14:00 na ul. Brackiej odbędzie się inscenizacja wjazdu Rudolfa II Habsburga, który nosił jednocześnie tytuł margrabiego Górnych Łużyc. Władca odwiedził Lubań 15 maja 1577 r., a podczas swojej wizyty rozstrzygnął spór między Uniegoszczą a Lubaniem. W celu upamiętnienia odwiedzin najwyższego rangą dostojnika zachodniej Europy, zostanie odsłonięta kolejna tabliczka w Alei Gwiazd Historycznych.

O godzinie 14:30 na lubańskim rynku widzowie będą mogli przenieść się w XVI-wiecznie realia i obserwować spór o miedzę toczący się pomiędzy mieszkańcami Lubania i Uniegoszczy. Wydarzenie historyczne zainspirowało miłośników gry aktorskiej do przygotowania przedstawienia teatralnego. Przedmiotem konfliktu był teren rozciągający się pomiędzy środkowym biegiem Kwisy a jej prawą odnogą. Jak rozstrzygnie te kwestie cesarz Rudolf II? Jak zakończy się spotkanie mieszkańców? Widzowie przekonają się już 27 czerwca.

Od 12:00 do 19:00 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza do zwiedzania podziemi ratusza i wzięcia udziału w lubańskiej wyprawie odkrywców - grze terenowej, której zasady przedstawią chętnym pracownicy Biblioteki.

Od 12:00 do 19:00 zapraszamy również do bezpłatnego zwiedzania Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

MR/ŁCR