Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
25-06-2016

Tegoroczne obchody największego święta naszego miasta rozpoczęły się 24 czerwca Nocą Świętojańską.

Impreza miała dwie części. Pierwsza odbyła się na błoniach nad Siekierką. Społeczność Gimnazjum nr 3 imienia Euroregionu Nysa zaprezentowała tradycyjne słowiańskie obrzędy związane z nocą przesilenia oraz zaprosiła do poznania tradycji innych kultur. Puszczano wianki, skakano przez ogień, formowano korowody i kręgi, nie zabrakło też belgijki, będącej obok zumby specjalnością trójkowiczów. Gimnazjalistów i grono pedagogiczne w tańcu i śpiewie wspierały członkinie Akademii Seniora z Ośrodka Wsparcia Dziennego. W finale nad błoniami uniosła się tęczowa chmura. Był to wyjątkowo spektakularny i pozytywny w swej wymowie zwyczaj Holi – czyli indyjski śmigus dyngus, zaadaptowany w naszym kręgu kulturowym jako festiwal kolorów.

Już pokolorowani uczestnicy wydarzenia sformowali korowód i barwną grupą udali się na lubański rynek. Pod przewodnictwem Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Olszyna w korowodzie szli przedstawiciele lubańskich środowisk kulturalnych i sportowych, organizacji pozarządowych, zakładów pracy i maluchy.  

Druga część imprezy odbyła się na scenie. Na początek zagrzewały do zabawy dwa lubańskie zespoły – Bazalt to polska i zagraniczna klasyka z rockowym brzmieniem. Chapeau bas to bogate instrumentalne brzmienie i oryginalne aranżacje. Po przyjściu świętojańskiego korowodu na scenę Dni Lubania zostały oficjalnie otwarte przez burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego. Finał wieczoru, prowadzonego przez dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu Bartosza Kuświka utrzymany był w rozrywkowym i folklorystycznym duchu – pierwsza na scenie wystąpiła rozgrzewająca serce i ducha Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna. Następnie na scenie odbyło się widowisko taneczno-muzyczne „Obrzędy Nocy Świętojańskiej” w wykonaniu Zespołu i Tańca Narodowego i Estradowego ze Świdnicy.

Dla najmłodszych lubanian specjalną piątkową ofertę przygotowała kadra Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu. W zabytkowym ratuszu przeżyły noc pełną przygód, tajemnic i atrakcji. Drużynowo układano puzzle a poszukiwanie skarbów, w towarzystwie baśniowych postaci prowadziło przez cały ratusz, aż do podziemi. Nagrodą były nie tylko odnalezione skarby, ale projekcja filmu. Nie zapomniano też o młodzieży, która do białego rana bawiła się na sesji gier strategicznych oraz fabularnych RPG. Na scenie wystąpiły: Bazalt, Chapeau bas, Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna. Na zakończenie dnia zespół KRĄG ze Świdnicy zaprezentował „Obrzędy Nocy Świętojańskiej”.  Wiele atrakcji czekało również w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej.
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...