Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-07-2016

Lubań będzie miał patronkę. Podczas czerwcowej sesji Rady Miasta Lubań burmistrz Arkadiusz Słowiński przekazał rajcom dobrą, wyczekiwaną przez kilka miesięcy wiadomość z Watykanu.

 - Jak się niedawno okazało, pod dość krótkim czasie (niektóre gminy czekają kilka lat) nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie i do biskupa legnickiego przesłana została decyzja o możliwości nadaniu patronatu miastu Lubań – potwierdza Burmistrz Miasta Lubań A. Słowiński. - Wraz z Przełożoną Generalną Zgromadzenia Sióstr Magdalenek od Pokuty – Matką Gabrielą Kępą odebrałem dokument u Jego Ekscelencji prof. dr hab. Zbigniewa Kiernikowskiego - Biskupa Legnickiego. Teraz musimy przygotować się do uroczystego nadania Lubaniowi patronatu św. Marii Magdaleny. Główne uroczystości zaplanowaliśmy na ostatni weekend września następnego roku. Nie sądzę, że to powinna być tylko jedno, czy dwudniowa akcja. Prowadzimy rozmowy z lubańskim duchowieństwem i wspólnotami parafiami nad tym, jak sprawić, by mieszkańcy odczuli głębszy sens tego patronatu, by postać patronki zagościła w ich świadomości i duchowości. Chcielibyśmy też szerzej pokazać rolę św. Marii Magdaleny i jej zakonu w funkcjonowaniu lokalnej społeczności. Trwanie zgromadzenia jej imienia na naszych ziemiach przez osiemset lat pokazuje, że w naszej kulturze są symbole, wartości, cele, między innymi niesienie pomocy słabszym, które są uniwersalne. Bardzo pozytywny jest też fakt, że postać św. Marii Magdaleny nie tylko jest zakorzeniona w historii naszych ziem poprzez historię zgromadzenia Sióstr Magdalenek od Pokuty, ale jest też symbolem, inspirującym do poszukiwań duchowych i artystycznych. 
 W 2014 roku była dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu - Bożena Adamczyk-Pogorzelec wraz ze Stowarzyszeniem „Siódme Niebo” wystąpiła do Burmistrza Miasta Lubań z wnioskiem o podjęcie starań o dokonanie reaktywowania utrwalonego już przez kilkusetletnią tradycję historyczną patronatu nad miastem Lubaniem świętej Marii Magdaleny – najstarszej chrześcijańskiej świętej. Był to powrót do pomysłu pierwszy raz zaanonsowanego już w roku 2010, właśnie przez Bożenę Adamczyk-Pogorzelec. Wniosek zaowocował projektem uchwały poddania tego pomysłu konsultacjom społecznym. W wyniku konsultacji społecznych 97,2% głosujących było za przyznaniem patronatu. Pozostawało złożyć wniosek czekać na decyzję ze strony Watykanu. Tekst decyzji po łacinie został przełożony, skopiowany i oprawiony, jedna z kopii trafiła do Sióstr Magdalenek, druga do lubańskiego urzędu, zaś trzecia do radnych Rady Miasta Lubań, która nadała bieg sprawie zainicjowanej przez panią Bożenę Adamczyk-Pogorzelec i ludzi kultury. W sierpniu ma odbyć się wspólne spotkanie samorządowców, Sióstr, liderów wspólnot parafialnych i społecznych inicjatorów projektu. Wtedy zostanie omówiony program i sposób przygotowania obchodów. 
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...