03-11-2016

Od września mieszkańcy Lubania i powiatu lubańskiego, osoby w wieku 60+, w ramach nowego projektu pt. „AKTYWNI SENIORZY = AKTYWNY REGION”, realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie PZFST„Pogranicze” i OWD w Lubaniu, uczą się jak samodzielnie organizować własne inicjatywy dla mieszkańców regionu.

Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie aktywności społecznej osób starszych, m.in. poprzez rozwinięcie kompetencji liderskich i przekazanie seniorom praktycznych umiejętności w zakresie pracy projektowej. Przejście na emeryturę nie musi oznaczać nudy. Osoby w wieku emerytalnym posiadają wiedzę, doświadczenie zawodowe, umiejętności i pasje, które warto „zagospodarować” z obopólną korzyścią, zarówno dla najbliższego otoczenia, jak i samych osób starszych. Aktywność osób dojrzałych jest bowiem świetnym lekiem na samotność i nudę.

Za nami już pierwsze działania pilotażowej Akademii Liderów Senioralnych. 26 i 27 września 18-osobowa grupa seniorów z Lubania i Biedrzychowic wzięła udział w wyjazdowym szkoleniu do Szklarskiej Poręby. Uczestnicy projektu poznali się i zintegrowali. Pogłębili swoją wiedzę na temat roli lidera, pracy w grupie i realizacji projektów oraz wymienili swoje doświadczenia. Szkolenie było prowadzone aktywnymi metodami, z którymi większość grupy zetknęła się po raz pierwszy w swoim życiu.

„Szkolenie oceniam bardzo pozytywnie” – mówi Katarzyna Matejewicz z lubańskiego Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. „Podobała nam się aktywna forma zajęć, która na początku była dla nas zaskakująca. Tradycyjne, długie wykłady z pewnością byłyby dla nas zbyt męczące. Warto uczestniczyć z takich szkoleniach. Wspólny wyjazd poza Lubań zintegrował naszą grupę.”
„Szkolenie bardzo nam się podobało i dało dużo do myślenia. Prowadzący w świetny sposób przekazywali nam wiedzę” – ocenia wyjazd Teresa Nijakowska z Akademii Seniora przy Ośrodku Wsparcia Dziennego w Lubaniu. „Poznaliśmy nowe osoby, ciekawie i aktywnie spędziliśmy czas.”
„Dowiedzieliśmy się, jak realizować swoje własne projekty” - dodaje Barbara Guminiak ze Stowarzyszenia Klub Seniora Bielany w Biedrzychowicach. „Moim zdaniem szkolenie spełniło swoją rolę. Poznaliśmy się i zintegrowaliśmy z uczestnikami z Lubania.”

11 i 13 października uczestnicy spotkali się ponownie, tym razem w Lubaniu w gościnnych progach Ośrodka Wsparcia Dziennego, aby wspólnie planować własne akcje dla innych seniorów z Lubania i powiatu lubańskiego. Warsztaty przebiegły w pozytywnej atmosferze. Jak zachęcić osoby starsze do wyjścia z domów? Jak przeciwdziałać ich samotności? Jak zaktywizować seniorów? – to główne pytania na które starali się odpowiedzieć uczestnicy Akademii. Wspólna „burza mózgów” przyniosła pomysły na różnorodne akcje, z których część zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku. Kolejnym krokiem projektu jest bowiem przeprowadzenie przez uczestników własnych inicjatyw.

Projekt „AKTYWNI SENIORZY = AKTYWNY REGION”, poza działaniami w ramach Lokalnej Akademii Liderów Senioralnych, obejmuje także cykl wyjazdów studyjnych oraz blok działań edukacyjno-kulturalnych (m.in. wyjazdy do teatru i filharmonii oraz zajęcia rękodzielnicze i sportowe).

Kwota dotacji z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 - 96 598 zł.

Organizator projektu:
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu

Partner projektu:
Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu

Więcej informacji: www.pogranicze-csb.home.pl

Projekt „AKTYWNI SENIORZY = AKTYWNY REGION” jest realizowany przy dofinansowaniu ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.