Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-04-2017

Lubań już od I Niedzieli Adwentu świętuje Rok św. Marii Magdaleny. W tym czasie ma miejsce wiele inicjatyw, podkreślających wagę tej świętej dla naszego miasta.

Są to między innymi katechezy głoszone każdego miesiąca przez Biskupa Z. Kiernikowskiego w Muzeum Regionalnym, konkursy i wieczornice organizowane przez nauczycieli i uczniów lubańskich szkół. Wszystko to ma na celu przygotowanie mieszkańców do uroczystego ogłoszenia św. Marii Magdaleny patronką Lubania, które będzie miało miejsce we wrześniu bieżącego roku.

W przygotowania te wpisuje się również Sympozjum zorganizowane 8 kwietnia przez Zgromadzenie Sióstr św. M. Magdaleny od Pokuty przy współudziale Urzędu Miasta i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Lubaniu. Siostry magdalenki przeżywają 9-letnia Nowennę w ramach przygotowań do Jubileuszu 700-lecia erygowania klasztoru w Lubaniu i wydarzenie to również wkomponowało się w ich szczególne przygotowania do niego. Sympozjum zatytułowane „Od pragnienia miłości do pełni życia. Sekret św. Marii Magdaleny” było okazją do dokładniejszego przyjrzenia się sylwetce tejże świętej oraz usystematyzowania wiedzy o niej, zaczerpniętej ze źródła, a więc z kart Ewangelii. Rozpoczęło się ono uroczystą Eucharystią w kościele pw. Świętej Trójcy, której przewodniczył i homilię wygłosił J.E. Ks. Bp Zbigniew Kiernikowski, po której wszyscy uczestnicy udali się do budynku Szkoły Muzycznej, gdzie odbyła się część intelektualno- artystyczna Sympozjum. Po przywitaniu gości, w klimat intelektualnych zmagań, wprowadził uczestników koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli tejże szkoły. Pod czujnym okiem pedagogów: p. Janiny Jagowienko i p. Przemysława Bereziuka, którzy również wystąpili na scenie, swoimi umiejętnościami dzielili się tacy uczniowie jak: Michał Karnaś, Adam Karczewski, Wiktoria Wójcik i Matylda Surmacz.

Pierwsze przedłożenie w Sympozjum miał prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski, który w temacie „Noli me tangere (J 20,17). Wizja i rzeczywistość” przedstawił Marię Magdalenę jako tę, która po przeżyciu i dostrzeżeniu pustego grobu Pana doznaje uszczęśliwiającej wizji Tego, którego szukała. Ona pierwsza - jako ta „chora z miłości” (Pnp) - po doświadczeniu własnej pustki, została porwana przez Prawdziwą Miłość - Jezusa Chrystusa, który daje się Jej poznać i obdarowuje nowym życiem. Maria Magdalena pociągnięta z poniżenia grzechu jest narzędziem pociągania innych do Chrystusa. Jedyny warunek stanowi wiara.
Następnym prelegentem był ks. dr Jacek Kucharski, wykładowca WSD w Radomiu i wieloletni przewodnik po krajach biblijnych, który przedstawił temat- „Kim jest Maria Magdalena? Spektrum ewangelicznych narracji”. Porównując opisy dotyczące postaci Magdaleny w Ewangeliach ukazał te aspekty jej życia, które z pewnością na podstawie źródeł naukowych są możliwe do potwierdzenia. Z tego wywodu jasno wynika, że Magdalena to ta, z której Jezus wypędził siedem złych duchów. Potem spotykamy ją w gronie innych kobiet jako tę, która usługuje Mistrzowi i uczniom głoszącym w Galilei nowinę o Królestwie Bożym. Jest ona obecna pod krzyżem Pana i przy grobie w czasie Jego pogrzebu i w poranek wielkanocny spotyka Zmartwychwstałego, od którego otrzymuje misję głoszenia prawdy, że Jezus żyje. Ksiądz dr Jacek Kucharski rozwiał tym samym wszelkie wątpliwości, które na zasadzie „odgrzewania kotleta” próbuje nam co jakiś czas przemycić współczesna literatura „pseudo-faktu” czy nowinkarskie doniesienia o odkryciach rzekomych „nowych źródeł”, które są niczym innym, jak pismami apokryficznymi, dobrze znanymi Kościołowi pierwszych wieków. Nie zostały jednak włączone do kanonu ksiąg świętych, bo nie posiadały umocowania w Tradycji.

Drugą część Sympozjum referowały kobiety: prof. dr hab. Elżbieta Matulewicz, emerytowany wykładowca teologii duchowości na UKSW w Warszawie oraz mgr Małgorzata Gniazdowska - kierownik wydziału edukacji Muzeum Okręgowego w Lesznie.
Profesor Matulewicz wygłosiła wykład pt. „Widziałam Pana (J 20, 18). Duchowość św. M. Magdaleny.” Z jego treści słuchający jasno mogli wyciągnąć wniosek, iż Maria Magdalena to pierwsza mistyczka, która doznaje uszczęśliwiającej wizji. Jej jedyne słowa, a właściwie okrzyk zapisany na kartach Ewangelii: „Widziałam Pana i to mi powiedział…”, to potwierdzenie tej wizji i zjednoczenia z Chrystusem, które dokonuje się przez wiarę i miłość czystą. Wyłoniła się tu Magdalena, która z miłosną uwagą słuchała Pana, gdy doświadczyła nawrócenia, by potem w kontemplacji Jego męki i śmierci doświadczyć Tajemnicy Boga żywego, który nieodwracalnie odmienił Jej życie.
Jako ostatnia przedstawiła swą prezentację p. Małgorzata Gniazdowska, która ukazała kult Marii Magdaleny wyrażony w sztuce na przestrzeni wieków.
Całość Sympozjum zakończyło błogosławieństwo Biskupa Legnickiego i podziękowanie Przełożonej Generalnej przybyłym gościom i wszystkim osobom, które przyczyniły się do urzeczywistnienia tego wydarzenia.

tekst: CSMM, foto: ŁCR
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...