03-03-2023

28 lutego 2023 roku bibliotekarze z powiatów: lubańskiego, zgorzeleckiego i bolesławieckiego uczestniczyli w szkoleniu na temat asertywności.

Według powszechnej opinii asertywność to przede wszystkim umiejętność odmawiania. Podczas warsztatów zorganizowanych przez naszą bibliotekę dowiedzieliśmy się, że jest to tylko część prawdy. Istotą problemu jest zdolność do wyrażania opinii, myśli i emocji. Swobodne komunikowanie się, obrona swojego stanowiska, przy jednoczesnym poszanowaniu praw innych osób.

Zebrani bibliotekarze pracowali w grupach oraz indywidualnie wykonując ćwiczenia, mające na celu uświadomienie sobie indywidualnych potrzeb, zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych. Trenerka podpowiedziała, jak  odróżniać asertywność od agresji. Prowadząca, pani Małgorzata, przekonała wszystkich o słuszności metody małych kroków w rozwijaniu kompetencji.

Na zakończenie każdy z uczestników szkolenia był w stanie ocenić poziom własnej asertywności i wskazać sfery życia, które wymagają więcej wysiłku.