Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-03-2023

Ilu nowych lubanian przybyło, a ilu odeszło z miasta? Jakie imiona były najpopularniejsze wśród dziewczynek, a jakie wśród chłopców? Ile par małżeńskich rozpoczęło wspólne życie, a ile osób zdecydowało się kontynuować życie w pojedynkę?

Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego w Lubaniu to prawdziwa skarbnica informacji. Jego pracownicy towarzyszą lubanianom w szczęśliwych, ale też i trudnych chwilach. To właśnie tam mieszkaniec zgłasza się, aby zarejestrować urodzenie dziecka, jak również zgon członka rodziny. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, jego zastępca lub wójt, burmistrz bądź prezydent miasta udzielają ślubów. Jak w minionym roku wyglądało życie miasta z perspektywy statystyki USC?
W 2021 roku podobnie jak w 2020, w lubańskim urzędzie zarejestrowano 123 „świeżo urodzonych” lubanian. Liczba urodzeń nowych mieszkańców Lubania w 2022 rok wyniosła 97, z czego większość, bo prawie 61% stanowili chłopcy. Rodzice najchętniej wybierali dla nich następujące imiona: Aleksander, Nikodem, Jakub, Antoni, Natan, Franciszek. Wśród najpopularniejszych imion dziewczęcych znalazły się: Hanna, Pola, Maja, Lena, Antonina, Oliwia.
Jeśli chodzi o ilość zgonów zarejestrowanych w naszym urzędzie widać przewagę kobiet, ponieważ na 272 zmarłych około 57% stanowiły właśnie one (urodzenia i zgony mieszkańców Lubania dotyczą zdarzeń z całej Polski). Ma to niewątpliwie związek z dłuższą średnią ich życia. W Polsce podobnie, jak w innych krajach umieralność wśród mężczyzn jest wyższa względem kobiet. W 2022 roku, w odniesieniu do lat poprzednich, zmniejszyła się liczba zgonów. W 2021 roku umarło 425 mieszkańców, natomiast w 2020 zarejestrowano 294 zgony. Mimo to ilość mieszkańców sukcesywnie spada. W 2020 roku w Lubaniu mieszkało 19 599 mieszkańców, w 2021 - 19 267, obecnie zaś - 18 857 (dane z początku marca br.). Pamiętajmy przy tym, że spadek liczby mieszkańców miast, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest zjawiskiem dosyć powszechnym. Ciekawostkę stanowi fakt, że według danych z lutego br. w Lubaniu mieszkały trzy kobiety, które świętowały już swoje setne urodziny. Kolejne dwie seniorki sto świeczek zdmuchnie na urodzinowym torcie w tym roku. Nestorzy miasta Lubań, znajdujący się w przedziale między 90 a 99 rokiem życia i stanowią grupę 200 osób.
Poza liczbą urodzeń i zgonów w danych USC możemy znaleźć informacje dotyczące związków małżeńskich. Przez ostatni rok w lubańskim urzędzie udzielono 85 ślubów (w 2021 – 95, zaś 2020 - 55) i zarejestrowano 60 rozwodów. Jednocześnie 15 par małżeńskich świętowało jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego.
(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...