Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
04-09-2023

„A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym - walka aż do zwycięstwa!” – 1 września 1939 r. wybrzmiał dramatyczny komunikat, nadany przez Polskie Radio.

W centrum znajduje się pomnik. Pod nim stoją kwiaty. Po obu stronach pomniku stoją flagi Polski.

Największy konflikt zbrojny nowożytnego świata pochłonął – wg różnych źródeł – od 50 do prawie 80 milionów ofiar, a jego początkiem był atak hitlerowskich Niemiec na Polskę. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest naszym patriotycznym obowiązkiem.

Lubańscy samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, szkół, instytucji miejskich i organizacji złożyli biało-czerwone wiązanki pod obeliskiem w centrum miasta. Oficjalne obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończyły się mszą świętą w intencji kombatantów, wszystkich poległych oraz w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele pw. Świętej Trójcy.

Po południu Miejski Dom Kultury zaprosił lubanian na koncert „Ku przestrodze i pamięci”. Utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Ignacego Jana Paderewskiego zaprezentowali Magdalena Wachowiak (mezzosopran) i Jerzy Owczarz (fortepian), wprowadzając widzów w nostalgiczny nastrój XIX-wiecznego patriotyzmu z czasów zaborów i powstań narodowych. Ku pamięci i przestrodze właśnie...

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...