Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-09-2023

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o dofinansowaniu na odnowę lubańskiego amfiteatru oraz wizycie kaszubskich lubanian.

Wyjątkowy punkt na mapie kulturalnej miasta. Miejsce spotkań i wypoczynku, dzięki rządowemu wsparciu, niebawem odzyska nowy blask.

Jedna nazwa, różne miejsca. Lubań niejedno ma imię.

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o dofinansowaniu na odnowę lubańskiego amfiteatru oraz wizycie kaszubskich lubanian.

Lubański amfiteatr to miejsce kultowe. Wspomnienia mieszkańców łączą go nie tylko z legendarnym Muzycznym Campingiem, ale i innymi imprezami, które się tam odbywały. Z wielką radością więc przyjęliśmy informację, że Lubań pozyskał prawie 2 miliony 700 tysięcy złotych na jego remont.

- Największym problemem są tam schody, to są trybuny oraz dach i no jakby na tym, mam wrażenie, skoncentruje się główny wysiłek finansowy, który będziemy podejmować w kolejnych miesiącach roku 2024 jako samorząd miasta Lubańoznajmił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Oprócz modernizacji samego amfiteatru samorząd planuje także zająć się jego otoczeniem. Wstępnie w zakresie prac przewidziana jest wymiana ogrodzenia, remont alejek oraz stworzenie miejsca rekreacji na łące poniżej.

Remont to dopiero początek. Ważne jest też, aby mieć pomysł na późniejsze zagospodarowanie obiektu.

 

- Na pewno liczę na kreatywność naszych mieszkańców, ale też i kreatywność osób odpowiedzialnych za lubańską kulturę. Widać, że tutaj bardzo wiele się na dobre zmieniło i że ten trend zostanie podtrzymanymówił A. Słowiński.

Pieniądze miasto pozyskało w szóstej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie obejmuje 98% wartości inwestycji. Prace zostaną wykonane w latach 2024 – 2025.


W ubiegłym tygodniu Lubań gościł wyjątkowych turystów. Odwiedził nas wójt jednej z kaszubskich gmin wraz ze swoimi współpracownikami.

 

- Lubań nie jest miejscem przypadkowym z tego względu, że na terenie mojej gminy, gminy Nowa Karczma, mamy również miejscowość Lubań. Tam jest to miejscowość wiejska, tutaj miasto. Wcześniej odwiedzaliśmy Ochotnicę Dolną i górę Lubań, tak że mamy bardzo dużo elementów, które… łączy nas Lubańmówił Wójt Gminy Nowa Karczma Andrzej Polak.

Na początku goście zwiedzili Salę Rajców.

 

- Państwo jechali tutaj do Świeradowa i w Góry Izerskie, później się udają do Czech, ale też zadzwonili, czy w związku z tym, że łączy nas Lubań, możemy ich przyjąć i pokazać im to, co jest najciekawsze w naszym mieście – wyjaśnił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Samorządowcy odwiedzili Muzeum Regionalne i Wieżę Bracką, a wraz z przewodnikiem poznawali zabytki naszego miasta podczas krótkiego spaceru.

Jak nasz Lubań wypada w porównaniu z Lubaniem z Pomorza?

- Jest inny, niż nasz, bo nasz to teren typowo wiejski, ale bardzo ładny, przyjemny, bardzo mili mieszkańcy, tak że na pewno jeszcze nie raz odwiedzimykomplementowała nas pani Aleksandra z Lubania na Pomorzu.

Okazuje się, że sytuacje, wynikające z nieporozumień związanych z takimi samymi nazwami miejscowości, są niemal na porządku dziennym.

- Pracuję w ośrodku kultury, więc często telefony, gdzie ludzie wybierają się na imprezę, na różne wydarzenia i jak już powiemy, że jesteśmy ten Lubań na Kaszubach, blisko morza, a to jednak przepraszamywspominała pani Aleksandra.

- Ostatnio mieliśmy przypadek, że w Nowej Karczmie, która jest tutaj po sąsiedzku, no moi mieszkańcy rozsyłali, że też odbędzie się spotkanie jakieś tam festynowedodał wójt.

Z drugiej strony do nas chcą przyjeżdżać osoby zainteresowane targami rolniczymi, z których słynie kaszubski Lubań.

Czy nasze gminy połączy współpraca?

 

- To się może okazać, tym bardziej że jest taki pomysł, żeby jeszcze ewentualnie nawiązać kontakty z gminą Ochotnica w województwie małopolskim. Ta gmina leży u podnóża Gorc i u podnóża Pienin, a takim elementem, który by nas spajał, jest znowu tam góra Lubańpodsumował A. Słowiński.

link do filmu na YouTube

(ŁCR)

 

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...