Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
16-10-2023

Mieszkanki Lubania już nie będą musiały szukać mammografu w dużych miastach.

białe urządzenie-mammograf

Lubań był miejscem gdzie dotychczas nie było dostępu do stacjonarnych badań mammograficznych. Aby takie badania wykonać, lubanianki musiały wyjeżdżać do większych ośrodków, albo czekać na wizyty w tzw. mammobusach.
Od listopada się to zmieni. Za sprawą Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego w powiatach trzebnickim, strzelińskim, lwóweckim i lubańskim uruchomiono stacjonarne pracownie mammograficzne. 

Na zakup nowoczesnej aparatury i dostosowanie pomieszczeń przeznaczono 4,7 mln zł ze środków unijnych REACT-EU, a beneficjentem programu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

- Wychodzimy do pacjentek z nowoczesną diagnostyką i zapewnieniem dostępu do nowoczesnej, kompleksowej opieki onkologicznej. Dla nas to jest ważne i deklarujemy pełne wsparcie – mówił na otwarciu pracowni mammograficznej w Lubaniu  Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, dr hab. n. med. Adam Maciejczyk.

Diagnostyka jest obecnie szczególnie ważna, bo duża ilość zachorowań na nowotwory związana jest z sytuacją pocovidową.

- Baliśmy się wtedy kontaktów z większą grupą ludzi, były ogromne obostrzenia, baliśmy się bardziej zachorować na COVID niż nowotworów. W tej chwili ta sytuacja się zmienia. Wiemy, że systematyczne i okresowe badania, i wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian nowotworowych, to jest ogromna szansa na przeżycie – mówił Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski.

Jak do tego doszło, że pracownia została otwarta w Lubaniu?

- Z wicemarszałkiem Marcinem Krzyżanowskim zaproponowaliśmy tę lokalizację. Zależy mi na tym, aby każda kobieta miała dobry dostęp do profilaktyki chorób nowotworowych, w tym nowotworów piersi, blisko swojego miejsca zamieszkania - podkreśliła Teresa Zembik, Radna Sejmiku Dolnośląskiego.

Nowa pracownia mieści się w przychodni Medical, przy ul. Fabrycznej-Osiedle 8A.

- Jesteśmy przychodnią prywatną, ale gdy  mamy możliwość zrobienia czegoś dla naszych pacjentów za darmo, to staramy się to robić. Tak było ze szczepieniami przeciw COVID-19, tak też było ze szczepieniami przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Kiedy się okazało, że spełniamy warunki techniczne, w ciągu jednego dnia podjęliśmy decyzję o otwarciu pracowni mammograficznej – tłumaczył Andrzej Kempiński, prezes spółki Chromex  (której  częścią jest przychodnia Medical).

Warto podkreślić, że badania będą bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Program profilaktyki został poszerzony o kolejne grupy wiekowe. Od listopada kobiety w wieku od  45 do 74 lat mogą rejestrować się do bezpłatnych badań. Drogie Panie, cokolwiek wykaże badanie  we wczesnym etapie, jesteście pod opieką najlepszych fachowców z Dolnośląskiego Centrum onkologii, którzy się wami zaopiekują – przekonywała Beata Dresler z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Miejscy samorządowcy nie kryją zadowolenia z otwarcia tej pracowni.

- Bardzo cenna inicjatywa, tylko jej przyklasnąć. Cieszę się, że Lubań nie jest już białą plamą na mapie diagnostyki raka piersi w naszym województwie – stwierdził Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

W związku z brakiem stacjonarnej przychodni mammograficznej Lubań odwiedzały pracownie mobilne tzw. mammobusy.

- Tam dostaje się wyniki i nie ma potem już tej dalszej drogi i opieki. Więc jak mam polecać to polecę ten mammograf stały. Tu jest na pewno dobry sprzęt – zauważyła pani Elżbieta, Amazonka z Lubania.

Rejestracja rusza 2 listopada pod numerem: 71 368 93 20.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...