25-10-2023

Spotkania miłośników podróży to działanie cykliczne odbywające się w lubańskiej bibliotece. Tym razem bohaterem czwartkowego popołudnia (19 listopada 2023 r.) była Algieria. A to za sprawą mieszkańca Lubania p. Mieczysława Szyszkowicza, który w Algierii po raz pierwszy znalazł się w latach 80. XX wieku jako pracownik naukowy i wykładowca uniwersytecki.

Na spotkaniu opowiedział o ponownej podróży do tego kraju po wielu latach, podróży, której środek transportu był dość nietypowy, jak na tak daleki kierunek. Bowiem grupa przemieszczała się busem, wyruszając z Wrocławia przez Niemcy, Francję i Hiszpanię. Następnie z hiszpańskiego Alicante dotarli promem do portu w Oranie. Dalsza podróż przebiegała wzdłuż wybrzeża przez tereny berberyjskie aż do Konstantyny. Miejscem docelowym polskiej grupy podróżników było Djanet oraz Tassili. Na tym, obecnie pustynnym obszarze, można obejrzeć liczne naskalne rysunki ukazujące dawne bogate życie świata zwierząt, co zebrani mogli obejrzeć na zaprezentowanych zdjęciach. Prelegent na zakończenie spotkania stwierdził, iż wyprawa przez krainy Algierii, a w szczególności w towarzystwie Tuaregów w Tassili, pozostaje niezapomnianym przeżyciem podróżniczym.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Szyszkowiczowi za spotkanie. A innych miłośników podróży zachęcamy do zaprezentowania się w ramach cyklu „Podróże kręcą”.