Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-11-2023

W piątek, 17 listopada 2023 r., obchodziliśmy w SP1 Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to coroczna, międzynarodowa akcja, w którą angażują się szkoły z różnych stron świata. W tym dniu ludzie uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją do nadrobienia ,,tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Nasza młodzież przygotowała zatem plakaty promujące tabliczkę mnożenia, zaangażowana była także do wykonania ciekawych i kolorowych gazetek szkolnych.

 Natomiast najmłodsi uczniowie w czasie zajęć aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, korzystając z ćwiczeń interaktywnych znajdujących się na portalach matematycznych, kolorowali Tabliczkowe Obrazki, pracowali w grupach nad rozwiązaniem Tabliczkowych Zagadek i Rebusów. Dzięki plakatom wykonanym przez „starszaków”, a zamieszczonym na terenie szkoły, wszyscy mogli przeczytać rymowanki oraz wierszyki ułatwiające zapamiętanie trudniejszych przykładów z tabliczki mnożenia. Dzieci stały się też egzaminatorami i sprawdzały znajomość mnożenia swoich kolegów oraz koleżanek, nie tylko w salach lekcyjnych i na korytarzach, ale również na terenie boiska szkolnego, pisząc działania kolorową kredą. Wiadomo, nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty, a Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję.

Każdy matematyk uczący klasy starsze, przygotował plan działania, którego głównym założeniem było wyłonienie „Ekspertów Tabliczki Mnożenia”. Niektóre przedsięwzięcia polegały na tym, że podczas krótkich „egzaminów” z tabliczki mnożenia, to właśnie uczniowie sprawdzali wiedzę matematyczną u dorosłych i innych uczniów. Nie było łatwo, jednak zabawy było co niemiara. Odświeżenie tabliczkowej wiedzy przez liczne zabawy liczbami, układanie domina matematycznego czy piramidy lub wieży z kubków opisanych działaniami tabliczki mnożenia, gry karciane w wojnę, tworzenie plakatów tematycznych oraz specjalnych lapbooków – to tylko niektóre z działań, jakich podjęła się młodzież lubańskiej Jedynki podczas lekcji matematyki.

Zajęcia w tym dniu wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom oraz wszystkim Uczestnikom tegorocznej akcji.

MLe

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...