Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
22-01-2024

Ponad 10,5 miliona złotych są warte inwestycje, które Gmina Miejska Lubań zrealizuje dzięki wsparciu funduszy unijnych.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji otrzymaliśmy dofinansowanie trzech projektów:

  • Zachowanie siedlisk roślin i zwierząt chronionych w tym żeremi bobrowych poprzez utworzenie obszaru bioróżnorodności - Lubańskie Planty - etap II.
  • Zwiększenie bioróżnorodności obszaru wodno-błotnego cieku Gozdnica - Lubańskie Planty - etap III.
  • Budowa i oznakowanie Lubańskiej Pętli Rowerowej wokół Lubańskich Stref Bioróżnorodności.

Łączna kwota dofinansowania to prawie 7,5 miliona złotych.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to projekt skupiający sąsiadujące ze sobą gminy w tworzeniu wspólnej strategii rozwoju.

W ubiegłym roku burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński podpisał międzygminne porozumienie w sprawie zasad współpracy stron przy wdrażaniu, finansowaniu, ewaluacji i koordynowaniu wspólnych przedsięwzięć, bieżącej obsłudze i rozliczeniach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji.

Dziś już wiemy, że – decyzją sygnatariuszy porozumienia - trzy lubańskie inwestycje weszły na listę główną projektów, które zostaną zrealizowane przy wsparciu funduszy unijnych. Wszystkie dotyczą podniesienia walorów rekreacyjno-turystycznych miasta w oparciu o utworzenie obszarów bioróżnorodności.

Pierwszy z projektów dotyczy rozbudowy Lubańskich Plant z zachowaniem siedlisk roślin i zwierząt, w tym żeremi bobrowych.

Szacowana wartość inwestycji to 3 660 000 zł, w tym wkład UE 2 520 000 zł. Przewidywany termin realizacji to 2026 rok.

Projekt przewiduje utworzenie infrastruktury służącej ochronie przyrody, infrastruktury ekologicznej (ule, łąki kwietne), punktów informacyjnych i obserwacyjnych, ale także ścieżek, pomostów, ławek itp. Co ważne teren zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Kolejny projekt dotyczy trzeciego etapu Lubańskich Plant poprzez zwiększenie bioróżnorodności obszaru wodno-błotnego cieku Gozdnica.

Szacowana wartość inwestycji to 4 600 000 zł, w tym wkład UE 3 220 000 zł. Przewidywany termin realizacji to lata 2026 - 2027.

Przedsięwzięcie przewiduje regenerację siedlisk cennych przyrodniczo roślin i ptaków. Dla szukających kontaktu z przyrodą mieszkańców stworzone zostaną ścieżki ze stanowiskami edukacyjnymi, pomostami (z lunetą do obserwacji siedlisk wodnych oraz stacją meteorologiczną), mostkiem pieszym oraz ogrodem deszczowym.

Budowa i oznakowanie Lubańskiej Pętli Rowerowej wokół Lubańskich Stref Bioróżnorodności to projekt, który Lubańskie Planty włączy w sieć dróg rowerowych.

Wartość inwestycji to 2 412 290 zł, w tym wkład UE 1 688 603 zł. Przewidywany termin realizacji to lata 2026 - 2027.

Projekt obejmuje wykonanie 2 km tras rowerowych. Umożliwi to połączenie istniejących i realizowanych już tras z trasami w Gminie Siekierczyn, a poprzez nią z Gminą Leśna i dalej do granicy polsko-czeskiej. Będzie to trasa asfaltowo-szutrowa, przy której powstanie miejsce postojowe oraz tablice edukacyjno-informacyjne. Przebieg w pobliżu stref bioróżnorodności, omawianych w dwóch wcześniejszych projektach, umożliwi dostęp do nich rowerzystom, ale także osobom ze szczególnymi potrzebami, poprzez właściwe oznakowanie tras, sprofilowanie zakrętów, wypłaszczenie stromych podjazdów i właściwe okrawężnikowanie. 

Projekty tworzą spójną całość, dzięki czemu nasze miasto zyska unikatową trasę, nie tylko dla rowerzystów.

(ŁCR)

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...