Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-02-2024

Ciepło systemowe to wygodny, bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. W naszym mieście zapewnia je miejska spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Jego historia sięga lat 70. XX wieku. Obecnie jest to nowoczesna firma, a ciepło przez nią wytwarzane jest coraz łatwiej dostępne dla mieszkańców Lubania. PEC Lubań jako pierwsze przedsiębiorstwo ciepłownicze na szerszą skalę rozpoczął produkcję energii z biomasy, montując kotły opalane słomą. 

Aby utrzymać jak najniższe ceny usług, a także rozbudowywać sieć oraz zwiększać jej przepustowość, konieczne są nowe inwestycje.

Okazją ku temu jest program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który oferuje dofinansowanie w wysokości 8 milionów złotych oraz pożyczkę na preferencyjnych warunkach na kolejne 8 milionów złotych (+ 4 mln zł odsetek w ciągu 12 lat). Gwarantem pożyczki ma być Gmina Miejska Lubań.

W związku ze wpisaniem ww. zobowiązania do uchwały budżetowej na 2024 rok, Prezes Zarządu PEC Przemysław Kuchmistrz przedstawił radnym zarys planowanych inwestycji, wyjaśnił ich zasadność oraz zapewnił o wypłacalności spółki. 

- Celem planowanej modernizacji jest rozbudowa sieci przesyłowej i dotarcie do nowych odbiorców, a także odciążenie głównej nitki w centrum miasta. Obecnie jest ona tzw. wąskim gardłem, które generuje wysokie straty na sieci, a cały system staje się powoli niewydolny. Ciepło systemowe to także zmniejszenie niskiej emisji pyłów i zanieczyszczeń w mieście, co, jak wiemy, jest w Lubaniu niemałym problememmówił Prezes Zarządu PEC Przemysław Kuchmistrz. – Tendencja do odchodzenia nie tylko od węgla, ale i od gazu sprawia, że musimy postawić na modernizację i rozbudowę naszej ciepłowni – dodał.

Planowana rozbudowa obejmie śródmieście, zaplecze pl. 3 Maja i ul. Bankowej, a przede wszystkim nową linię od ul. Mickiewicza w kierunku Miejskiego Domu Kultury przy ul. Kościuszki. Ta ostatnia inwestycja zapewni podłączenie do sieci miejskiej nie tylko urzędów i innych instytucji publicznych (m.in. budynki Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy Lubań, Ośrodka Wsparcia Dziennego, Miejskiego Domu Kultury), ale i wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Daje też możliwość pójścia dalej – w kierunku terenów Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych i dzielnicy Księginki.

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku. Zakładany wzrost mocy przyłączeniowej to 4 MW, co przełoży się na 10-15% wzrost przychodów spółki. 

- Nowe inwestycje PEC to gwarancja rozwoju miasta, a sama spółka ma stabilną kondycję finansową, co zapewnia możliwość terminowego spłacania rat. W bieżącym roku rata pożyczki wyniesie 155 tys. zł, co jest uwzględnione w planie finansowym PEC, a gwarancja Gminy Miejskiej Lubań to wymagana formalnośćpodkreślił Skarbnik Miasta Lubań Łukasz Maćkowiak. 

Radni pytali także o szanse na wykorzystanie w produkcji ciepła zasobów geotermalnych i paliwa RDF, produkowanego w lubańskim ZGiUK. Okazuje się jednak, że obie te formy są niezwykle drogie i niekoniecznie opłacalne w niewielkich ciepłowniach. Nie mamy środków na badania dotyczące geotermii. Natomiast koszt budowy instalacji spalającej paliwo RDF to obecnie kwoty rzędu 70 milionów złotych.

- Mamy świadomość, że jest to sposób na odejście od stosowania paliw kopalnych, dlatego budowa instalacji do spalania paliwa RDF jest w planach, ale nie jest to najbliższa przyszłość. Być może będą dotacje czy fundusze, które nam to umożliwiąnadmienił P. Kuchmistrz.

Miejska ciepłownia musi spełnić wysokie normy emisyjne. Oprócz węgla wysokiej jakości, 20% paliwa stanowi biomasa, a spółka dąży do osiągnięcia 50% biomasy w stosunku do całości spalanych surowców. 

Odnośnie cen za ciepło systemowe, to taryfa odzwierciedla potrzeby finansowe spółki.

- Na pewno PEC nie przewiduje drastycznych podwyżek taryf w związku z planowanymi inwestycjami - zapewnił prezes PEC

Ciepło systemowe to dla użytkowników końcowych doskonała opcja na bezproblemowe i ekologiczne ogrzanie mieszkania i ciepłej wody użytkowej. Zapewnienie dostępu i możliwości podłączenia jak największej ilości mieszkań to kolejny sposób realizacji uchwał antysmogowych, dlatego rozbudowa miejskiej ciepłowni to konieczny krok w przyszłość. 

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...