Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
08-10-2024

Znajdujący się na placu Lompy skwer, choć nie należy do grona najpiękniejszych miejskich zieleńców, to i tak cieszy się sympatią mieszkańców. Relaks z historią w tle ma swoich zwolenników, którzy po remoncie chętnie wrócą na swoje ulubione ławki.

Pamiętająca średniowieczny Lubań Wieża Trynitarska to nie tylko jeden z ważniejszych zabytków miejskich, ale też symbol patriotyzmu i niezłomności lubanian. Do dziś turyści  zwiedzający nasze miasto, jak również jego mieszkańcy, z wielkim zainteresowaniem słuchają historii obiektu. Po jej poznaniu smutna bryła nabiera kolorów, a każdy zaczyna rozumieć, że nie szata zdobi… zabytek.
- Ta wieża to widziała nawet atak Husytów, to jeden z najstarszych zabytków miejskich, za Niemca był tu kościół. To ważna pamiątka dawnych czasów. Powinniśmy dbać o to, żeby w przestrzeni miejskiej zachowywały się obiekty pamiętające stary Lubań. Dobrze się stanie, gdy ją zabezpieczą - wyraża nadzieję mieszkający w pobliżu skweru pan Ryszard.
- Tu w ogóle nie ma o czym dyskutować. Przecież to jest fragment historii naszego miasta. To jest też nasza historia, piękna historia. A wieża wręcz sypie się na naszych oczach.  Czas zadbać o jej stan, co przełoży się na jej wygląd, ale  też nasze bezpieczeństwo. Miło będzie wyjść do odnowionego parku wtóruje sąsiadowi pan Jan.

Skwer z górującym nad nim wyjątkowym obiektem ma też swoich fanów wśród absolwentów dawnego liceum ekonomicznego, które mieściło się w budynku dzisiejszego MOPS-u.
- Wieżę pamiętam jeszcze z czasów mojej nauki w ekonomie. Z uwagi na wspomnienia, to miejsce bardzo miło mi się kojarzy. Zresztą to ładny kawałek miasta i warto o niego zadbać. Bardzo chętnie zobaczę ten skwer w nowej odsłonie – deklarowała mieszkająca w innej części Lubania pani Danuta.

W najbliższych miesiącach bolesławiecka firma Jagielski będzie zajmowała się przebudową ulic w ścisłym zabytkowym centrum miasta Lubań (ul. Szkolna, Piramowicza, Szymanowskiego, Graniczna, Mikołaja, pl. Lompy). Inwestycja rozpoczęła się od rewitalizacji skweru na placu Lompy.
- Prace nie są kłopotliwe. Na rynek idziemy drugą stroną,  więc bez problemu. Najważniejsze, żeby to zrobili. I drogę widzę, robią. Także jest coraz lepiej - cieszy się mieszkaniec  z pobliskiego bloku.

Tym, co z pewnością oczaruje mieszkańców miasta, będzie nietypowe oświetlenie. Górujące nad głowami lubanian lampy w formie kul zawieszonych na linach rozpostartych nad parkiem będą imitowały nocne niebo i z pewnością umilą wieczorne spacery wielu osób.
- Skwer odwiedzają nie tylko ludzie stąd, ale też i Niemcy, dawni mieszkańcy. Przyjeżdżają, oglądają. A i lubanian z innych części miasta nie brakuje – zaobserwował na przestrzeni kilkunastu lat pan Ryszard.

Inni mieszkańcy również podkreślają, że skwer cieszy się  dużym zainteresowaniem.    
-  Całe lato ludzie tu siedzą. Z dziećmi, z psami, czy nawet ot tak, dla relaksu. Całe miasto jest zabetonowane, a skwery są potrzebne, bo nie każdy ma działkę zauważa pani Barbara spoglądająca na prace koparki wprost z okna budynku usytuowanego na ul. Szkolnej.

Przy odpoczynku na świeżym powietrzu oprócz względów estetycznych istotne są też kwestie bezpieczeństwa. Ten aspekt od dłuższego już czasu niepokoił mieszkańców.
- Stowarzyszenie Młodzi dla Lubania wnioskowało już wcześniej o remont Wieży Trynitarskiej. W 2023 roku zgłosiliśmy nawet w tej sprawie projekt do Most the Most. Zabytek zagrażał osobom przebywającym w jej pobliżu, a lubanian spędzających czas na tutejszym skwerze nigdy nie brakowało. Prace naprawcze są niezbędne, aby zapobiec dalszej degradacji tego cennego zabytku. Uważam, że koniecznie należy zadbać o jego wartość historyczną i turystyczną dla nas oraz przyszłych pokoleń Lubania – uzasadniał pilną potrzebę remontu mieszkający tuż przy skwerze Piotr Socha, działacz Stowarzyszenia Młodzi dla Lubania.

Konieczność przeprowadzenia prac remontowych, ale też mocne przywiązanie do historycznego obiektu podkreśla więcej lubanian.
- Oczywiście, że potrzebny jest ten remont. Tym bardziej że od dawna nie było tu nic robione. A jakby nie patrzeć centrum miasta warte jest tego, żeby w nie inwestować. Jeśli chodzi o wieżę, to przyzwyczaiłem się do niej. Tyle lat tu mieszkam i na co dzień oglądam ją, stojąc na balkonie. Jakby nie patrzeć, to już jest taka wizytówka miasta, więc na pewno przydałby się  jej remont. Myślę, że warto by było też pomyśleć o udostępnieniu jej do zwiedzania, jako kolejną atrakcję turystyczną miasta – nieśmiało sugeruje pan Jarosław.

Co ciekawe, z zupełnie innych powodów przebudowa skweru cieszy historyków i archeologów z Muzeum Regionalnego w Lubaniu. 

Miasto Lubań pozyskało 1,5 miliona złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Część tych środków pozwoli na przeprowadzenie robót budowlanych i prac konserwatorskich na Wieży Trynitarskiej. Do 11 października  br. można składać oferty na wykonanie inwestycji.

(ŁCR)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...