Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań

Szkoła Podstawowa Nr 1

Aktualności:

12-12-2023

Akiliada- kolejne wyzwania za nami

W październiku oraz listopadzie w naszej szkole realizowaliśmy kolejne wyzwania, które rzucili nam bohaterowie AKILIADY. Dzieci w ruchu uczyły się o Helsinkach, Letnich Igrzyskach, które odbyły się tam w 1952 r. i rozpoznawały letnie i zimowe sporty olimpijskie.

12-12-2023

Wypatrujemy Mikołaja

Dnia 5 grudnia 2023 roku w naszej szkole odbyło się niezwykłe i magiczne wydarzenie, mianowicie chętni uczniowie wraz z wychowawcami oraz zaproszone dzieci z lubańskich przedszkoli przemierzali szkolne korytarze i zakamarki w poszukiwaniu Świętego Mikołaja. Uczniów, przedszkolaków, rodziców oraz nauczycieli powitali rozśpiewani uczniowie naszej szkoły, którzy wprowadzili w świąteczną atmosferę kolędami oraz pastorałkami. Można było również zakupić własnoręcznie wykonane ozdoby i kartki świąteczne na kiermaszu szkolnym.

12-12-2023

Mikołajkowe wyjście do kina.

Dnia 6 grudnia z okazji Mikołajek uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na seans filmowy pt. „Świąteczna niespodzianka”. To film o sile dziecięcej wyobraźni, więzach rodzinnych oraz przezwyciężaniu trudności w dążeniu do celu. To opowieść z morałem: cel nie zawsze uświęca środki, dobre uczynki powracają, błędy są nieuniknione - ważne by wyciągać z nich właściwe wnioski. Bohaterowie przypomnieli nam o potędze miłości oraz sile rodziny. Film dostarczył wielu wzruszeń, wrażeń i emocji. Wróciliśmy do szkoły w doskonałych nastrojach, a w klasach na dzieci czekały prezenty oraz drobne upominki od Świętego Mikołaja.

02-12-2023

Srebrne dziewczęta z SP1!

W dniu 30 listopada, w tutejszej hali MOSiR, odbył się finał powiatowy w piłce koszykowej dziewcząt – w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. 7-8). Do zawodów zgłosiły się następujące placówki: Jedynka i Trójka z Olszyny, Jedynka i Dwójka z Lubania, Kościelnik oraz Pisarzowice. Turniej został zaś rozegrany w dwóch grupach trzyzespołowych. I tak, nasze dziewczęta najpierw wygrały z SP Pisarzowice 13:8, a następnie rozgromiły SP1 Olszyna 14:2. W półfinale znów zwyciężyły, pokonując SP Kościelnik 12 do 6. Niestety, w finale dobra passa się skończyła.

02-12-2023

Podwójni mistrzowie powiatu w królewskiej grze!

W dniu 28 listopada, w naszej szkole, odbyły się drużynowe, powiatowe finały w szachach – w kategorii Igrzysk: Dzieci (kl. 4-6) oraz Młodzieży Szkolnej (kl. 7-8). Do zawodów przystąpiły dwie placówki: SP1 Lubań i SP1 Olszyna. Rywalizowały zaś w składach czteroosobowych (1 dziewczynka plus 3 chłopców). Natomiast mecze były rozgrywane systemem – każdy z każdym. Niezwykle miło nam poinformować, że oba zespoły z lubańskiej Jedynki wygrały swoje spotkania i tym samym wywalczyły tytuły Mistrzów Powiatu ww. kategoriach. Warto też wspomnieć, że każdy z uczestników zawodów dostał pamiątkowy medal. Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięstw naszym zawodnikom! Jesteście niesamowici!

02-12-2023

Z frazeologią za pan brat!

Jednym ze sposobów wzbogacania słownictwa wśród młodych ludzi jest znajomość związków frazeologicznych. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów – uczniowie klasy 5b, którzy w ramach projektu „Polak ma essę!” pracowali metodą projektową. Piątoklasiści najpierw poznali informacje o związkach frazeologicznych i ich pochodzeniu, potem układali w grupach i wspólnie rozwiązywali rebusy nawiązujące do poznanych frazeologizmów. Mamy nadzieję, że od tych zajęć poznane zwroty nie będą dla naszych uczniów piętą Achillesa, ale kaszką z mlekiem.

02-12-2023

Nauka języka angielskiego kreatywnie!

Bywa, że przyswajanie nowych słówek oraz stosowanie poznanych struktur językowo-gramatycznych zniechęcają uczniów do rozwijania ich umiejętności językowych. Jednym ze sposobów, które umożliwiają dzieciom aktywną pracę i przy okazji utrwalają zdobytą wiedzę, jest lapbook – forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Wykorzystując naturalne predyspozycje każdego dziecka, łącząc naukę z zabawą, udało się przeprowadzić cykl lekcji w środowisku jak najbardziej przyjaznym dla uczniów. Młodzież z klasy 5b pod czujnym okiem pani Sylwii Matusiak tworzyła książeczki obrazkowe, w których prezentowała wybrane treści na temat sportu, sprzętu sportowego czy stopniowania przymiotnika.

02-12-2023

Angielska herbatka anagramowa

czniowie klasy 5b podczas lekcji języka polskiego wykonali zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu „Polak ma essę!”. Piątoklasiści tropili zapożyczenia pochodzące z języka angielskiego. Uczniowie dowiedzieli się, czym są anglicyzmy, tworzyli i rozwiązywali krzyżówki nawiązujące do poznanych zwrotów oraz układali anagramy wyrazowe. Przy wykonywaniu zadań pracowali metodą projektową, a uatrakcyjnieniem zajęć była zabawa językowa przy herbatce w miłej atmosferze. Uczestnicy zajęć mieli okazję wykorzystać poznane zasady savoir-vivre’u przy okazji realizowanego w szkole projektu „Spotkanie przy herbatce z kulturą angielską”.

26-11-2023

Wyjątkowy „Five o’clock”, czyli życzliwa herbatka!

W dniach 21-23 listopada, w lubańskiej Jedynce, odbyło się wydarzenie pn. „Spotkanie przy herbatce z kulturą angielską” połączone z obchodami Szkolnego Tygodnia Życzliwości. Uczniowie kl. I-VIII wraz z nauczycielami, w czasie lekcji, wzięli udział w pogadance o zasadach savoir-vivre oraz obejrzeli film o parzeniu i zwyczaju picia herbaty w Wielkiej Brytanii. Tradycja spotkań przy tym napoju jest bowiem nieodłącznym elementem, a także filarem kultury anglosaskiej. Przy okazji w SP1 została przygotowana specjalna sala, gdzie nasza młodzież mogła napić się różnych aromatycznych herbat oraz skosztować słodkie przekąski (pyszne herbatniki z dżemem).

26-11-2023

Hazard? Nie daj się wciągnąć!

W SP1, przez dwa dni (15 i 22 listopada), zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne dotyczące uzależnień od hazardu dla kl. 7-8. Są one częścią akcji edukacyjnej KAS pod honorowym patronatem MEiN. Nasz gość, p. Grażyna Markowska-Trypka, edukatorka finansowa MF i kierowniczka Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających w Urzędzie Skarbowym w Lubaniu, podczas spotkań z młodzieżą poruszyła następujące kwestie – czym jest hazard, uregulowania prawne oraz co właściwie znaczy być uzależnionym. Ponadto nasi uczniowie dowiedzieli się o istotnych konsekwencjach społecznych i zdrowotnych po wpadnięciu w szpony hazardu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...